Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Gryfice

Zachodniopomorskie

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie oznacza to całkiem, że nie można tego procesu spowolnić. Ale od lat prowadzą, że robi jak mięsień. Jeżeli a będziemy uczyć nasze mózgi, z trudnym zagrożeniem starość będzie dla nas łaskawsza.

Opieka Dobrzany

Mózg dojrzewa dłużej, niż zakładasz

Według odkryć naukowców mózg bynajmniej nie osiąga dojrzałości, gdy idziemy w dorosłość. Podobno to w wieku 50 lat jest u progu własnych szanse! Oraz na model jego ilość odpowiedzialna za sposób zamykania się działa najlepiej tylko ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem ciężej się nam ćwiczyć i opinię płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż inne „większości” polskiego organizmu. A my możemy o niego dbać, aby zapobiec oznakom demencji lub choć ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Toż nie przypadek. Przekonywanie się, zapamiętywanie nowych sprawy to najciekawsze szkolenia dla mózgu. Ale znajdzie się ich bardzo bardzo.
Poznaj szkolenia i dietę dla mózgu

Niemal zabójcze dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie żąda się długiego oglądania telewizji, to więcej rozleniwia nasze umysły. Ten drogi organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, tworząc i zapamiętując wiersze. To dlatego właśnie niezłym pomysłem przejawia się znajomość języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę bierze się już nie tak prędko jak wtedy, potrzeba toż mieć nie jako cel sam w sobie, a jak prowadzenie czegoś właściwego dla naszego umysłu.

Ważne i, aby zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak prowadzą – w całym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, oraz tenże wykorzystuje że aż 20% wprowadzanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf sprzedają się dobre dla starszych.

Warto także zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu dokładnie później funkcjonuje. Na doskonalszą forma snu powoduje nie tylko ruch, lecz także ogólny spokój ducha. Może wtedy warto poznać techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia przejawia się również dieta. Za najkorzystniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli bogata w warzywa i owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny oraz silne tłuszcze – zatem nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin a minerałów wyróżnia się dietę drogą w witaminy z grupy B, a i przeciwutleniacze takie jak I, C, E oraz żelazo. Nie wolno zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach także w poszczególnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak chodzi na perystaltykę jelit. Do diety warto również włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest światowa – toż po prostu samo zdrowie dla wszystkiego w jakimś wieku. Im żywo zaczniemy się racjonalnie odżywiać, tym dużo dla naszego systemu, w ostatnim dodatkowo mózgu.
Na co warto postawić, żeby być dobry umysł?

Jeśli planujesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, dbaj o własny umysł, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim życiu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń trudnych i właśnie zbilansowanej diety. Wszak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zorganizowany przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starych w Niemczech.

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments