Dlaczego dziewczynki bawią się dłużej laleczkami L.O.L, w porównaniu z innymi standardowymi laleczkami?

Poradnik

Według różnych obserwacji i badań, zabawa laleczkami lol i podobnymi tego typu zabawkami, trwa o wiele dłużej niż klasycznymi laleczkami. Jakie więc tajemnice skrywa ta mała piękność z charakterem?

Będąc z wykształcenia psychologiem dziecięcym, często przyglądam się w jaki sposób dzieci, bawią się określonymi zabawkami. W szczególności dotyczy to, sposobu ich traktowania, oraz czasu zainteresowania – tymi zabawkami. Posiadając możliwość obserwacji wielu przypadków, mogę tworzyć statystyki, które określają, tak zwaną użyteczność zabawki. I tak jak, można określić czas zainteresowania określoną zabawką, tak również można w łatwy sposób ocenić, sposób jej traktowania.

Przy czym, mówiąc o traktowaniu zabawki, bierzemy pod uwagę nie tylko, takie zmienne jak uderzanie, rozciąganie, wyrywanie itp. ale przede wszystkim, sposób w jaki dziecko wykorzystuje zabawkę, w scenariuszu danej zabawy. To o czym chciałbym jednak opowiedzieć, to przypadek związany z laleczkami lol, które istotnie przewyższają inne zabawki tego typu, w powyższych dwóch zakresach, czyli czasu zainteresowania i sposobu wykorzystania w zabawie. Należy również dodać, że w badaniu były wykluczone zabawki typu gry, klocki, lub przytulanki do snu. Mają one zupełnie odrębne kryteria badawcze. Mówiąc o standardowych zabawkach, oczywiście z podziałem na grupy badawcze, czyli chłopców i dziewczynki, mam na myśli: samochody, lalki, żołnierzyki i wiele innych tym podobnych. Wracając jednak do laleczek lol, to co w pierwszym momencie można zauważyć, to wydłużony czas kreowania scenariuszy związanych z tą zabawką.

Polega to na tym, że po rozpakowaniu laleczki, oraz wykonaniu wszystkich tych czynności, związanych z ubraniem i sprawdzeniem funkcji, laleczki biorą udział w wykreowanych przez dziecko różnych zadaniach. Ciekawostką jest również fakt, że nawet gdy wręczamy dziecku nową zabawkę, laleczka L.O.L nie jest odkładana, ale w dalszym ciągu bierze udział w zabawie. Po pewnym czasie nowa zabawka, spada na drugie miejsce, lub jest odkładana, a lalka lol wraca ponownie do gry. Co więc takiego posiada ta mała piękność, że budzi nie tylko taki entuzjazm podczas zabawy, ale w większości przypadków staje się wręcz nierozłączna dla dziewczynek?

Przyjrzyjmy się budowie lolek (czasami są tak nazywane przez dzieci). Zabawka składa się z kilku warstw, czasem może być ich nawet 7 – 8 i każda z nich jest niespodzianką samą w sobie. Oczywiście najważniejsza jest laleczka, ale za nim do niej dotrzemy, musimy rozwinąć dużą kulę i zapoznać się z wszystkimi ukrytymi w niej akcesoriami. Mogą to być: ubranka, buciki, biżuteria, torebki, plecaki itp. Dodatkowo, w każdej takiej kuli niespodziance, znajdują się również opisy i naklejki, które trochę zdradzają charakter laleczki i mogą ją klasyfikować do określonego klubu. Producent założył, że klubów będzie osiem i są to: tancerki, aktorki, przeciwniczki, błyszczące, mamusie, sportsmenki, oraz klub radosny i duchów. Jak widać, dziecko jest już trochę ukierunkowywane, pod względem kolekcjonerskim, czyli pojawia się u niego, chęć uzupełniania swoich zbiorów.

Nie jest to jednak tak istotne, jak możliwości samych laleczek, które posiadają wiele zabawnych funkcji, jak np. płakanie, siusianie, plucie, zmienianie kolorów, oraz atrakcyjny wygląd i stroje, które określają jej charakter. Wszystko to razem sprawia, że dziewczynki mając tego typu laleczki ze zróżnicowanymi charakterami, oraz umiejętnościami, tworzą określane interakcje i scenariusze. Powstają historie, a nawet bajki, których narratorem i reżyserem są same dzieci. Dziewczynki, które dysponują zaledwie kilkoma laleczkami, są w stanie stworzyć, niezwykłe wyprawy, przygody, lub po prostu pójść na zabawkowy placyk zabaw, czy też basen dla laleczek (niektóre laleczki zmieniają kolory w wodzie, co dodatkowo podnosi atrakcyjność zabawy). Podsumowując, można więc powiedzieć, że laleczki LOL, uruchamiają w swojej prostocie, a zarazem tajemniczości, specyficzny proces kreowania zabawy, która może trwać bardzo długo, przynajmniej w porównaniu do standardowych laleczek (nawet tych wielofunkcyjnych). Wydaje się, że taki efekt został osiągnięty, dzięki gotowej już osobowości danej laleczki, oraz możliwości tworzenia małych społeczności tych zabawek, które niejako odzwierciedlają prawdziwe relacje dziecka, wśród swoich kolegów i koleżanek, np. w przedszkolu lub w szkole.

W psychologii nazywane jest to przeniesieniem. W tym przypadku, nie dotyczy to jednak drugiej osoby, ale właśnie lalki lol. Produkt jest tani, jak na swoje możliwości wykorzystania, i wykonany w wysokich standardach jakościowych. Może więc, z powodzeniem być zabawką dla 4- latki jak i 8 – latki. Oczywiście, dla każdej z tych grup wiekowych, będzie przedstawiała inną wartość użytkową i można tutaj mówić o różnych formach zabawy, ale najciekawsze jest to, że różnice nie dotyczą – czasu zainteresowania tymi zabawkami. W przypadku starszych dziewczynek, będzie to tworzenie różnych scenariuszy jak np. wyprawy, przedstawienia teatralne, lub pokazy mody, a w przypadku tych młodszych, karmienie, przebieranie i wykorzystywanie wszystkich dodatkowych funkcji. Można więc, śmiało polecać tego typu zabawki, które oprócz doskonałej zabawy, mogą być również doskonałym narzędziem edukacyjnym, w zakresie rozwijania kreatywności dziecka.

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments