Czas na wiosenne porządki - jak się do tego zabrać

Czas na wiosenne porządki – jak się do tego zabrać?

Dom i ogród Poradnik

Czas na wiosenne porządki – Już wkrótce powitamy wiosnę. Oprócz dłuższych i cieplejszych dni, napotka nas wizja wiosennych porządków. By nie były katorgą, warto w planie sprzątania uwzględnić kilka ważnych elementów.

Czas na wiosenne porządki

Odpowiedni plan

By nasz dom był czysty i świeży, musimy odpowiednio zaplanować porządki. Nie jest to zwyczajne, cotygodniowe sprzątanie, a generalne czyszczenie. Jeżeli przez kilka ostatnich miesięcy odkładaliśmy coś na później, to teraz jest najlepsza okazja do tego, by nareszcie zrealizować nasze plany. Przez okres zimy nagromadziło się bardzo duo zaniedbań, przez które wnętrze wydaje się szare i zaniedbane. Jeżeli nasze cztery kąty zyskają nową energię, i my będziemy nią tryskać.

Gruntowne porządki

Zanim zaczniemy wprowadzać większe zmiany, musimy najpierw posprzątać wszystkie pomieszczenia. Wynieśmy wszystkie niepotrzebne rzeczy – relikty przeszłości spakujmy do kartonów i zanieśmy na strych lub do piwnicy. Jeśli nie dysponujemy tzw. schowkiem, po prostu je wyrzućmy. To tylko niepotrzebne przedmioty, na których gromadzi się kurz. Po wyniesieniu przedmiotów dużo łatwiej będzie nam posprzątać. Dodatkowo możemy odsunąć meble. Nie zapomnijmy zajrzeć w każdy kąt. Pamiętajmy szczególnie o miejscach na górze regałów, szaf, pod meblami – na co dzień je pomijamy.

Jeżeli mamy w domu dywany, należy je porządnie wytrzepać, uprać tapicerkę mebli oraz firanki i zasłony. Wiosna jest także idealnym czasem, by uporządkować balkony, umyć okna, wszelkie szklane elementy w mieszkaniu – lustra, wazony, lampy.

Nie zapominajmy o podłogach – gdyż już je odkurzymy, należy je porządnie wyczyścić. Szczególnie miejsca pod meblami są zabrudzone. Przy myciu podłóg niezastąpiony będzie solidny i chłonny mop z mikrofibry. Porysowaną podłogę możemy odnowić impregnując ją olejem lub malując emulsją do drewna. W przypadku podłogi ceramicznej możemy wymienić fugi. Tymczasowym rozwiązaniem, jeśli nie mamy funduszy na renowację, jest położenie wykładziny.

Powiew świeżości

By wnieść nieco wiosny do naszych wnętrz, dobrym pomysłem jest odnowienie ścian. Szczególnie po zimowym okresie są przybrudzone i szare. Wybierzmy wiosenne, delikatne barwy. Zielony nas ożywi, zrelaksuje i pozwoli nam się wyciszyć. Ta barwa wniesie sporo ciepła do naszego wnętrza i bardzo kojarzy się z wiosną. Możemy także wybrać tapetę z motywem kojarzącym się z beztroską, odpoczynkiem lub naklejki na ścianę. To niedrogi sposób, by odmienić wnętrze, a jeśli wybierzemy motywujący cytat, będziemy każdy dzień witać z uśmiechem.

Warto postawić także na kolorowe dodatki – narzuty, poduszki, dzwoneczki, świeczniki – sprawią, że w naszym wnętrzu zamieszka wiosna. Idealnym pomysłem są także świeże, wiosenne kwiaty, np. krokusy, żonkile. Proste elementy dekoracyjne możemy zrobić samemu, np. do pustego słoika wrzucamy odrobinę kamieni bądź piasku, a w środku umieszczamy świeczkę. Ten mały dodatek sprawi, że nasze wnętrze będzie wydawało się dużo cieplejsze i przytulniejsze. Ciekawym pomysłem są także zawieszone w mieszkaniu wianki z polnych kwiatów, zasiane świeże zioła, dekoracje z wydmuszek.

Artykuł Czas na wiosenne porządki powstał we współpracy z janniezbedny.pl

 

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments