Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Polecane

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną siłę na świecie. Jej niezwykłość polega na tym, iż istnieje stosowana do prac paliw płynnych, które służą do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje wiec fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego chcą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na targu istnieje kilka wariantów tego surowca. Do najłatwiejszych zalicza się cztery rodzaje ropy. Są obecne:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z działu Morza Północnego. Należy do wyboru „słodkiej” ze powodu na głęboką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Bądź Połączonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To też ropa „piękna” i lekka.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy trzyma w ostatnim przypadku mieszkanie w Zachodniej Syberii dodatkowo w ziemiach gór Uralu. Ważna ją zaliczyć do wyboru „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk kierujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa kończy się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy liczy się na dwie grupy uczestników: pierwsza spośród nich wtedy podmioty handlujące kontraktami w sensu zapewnienia cen towarów (hedging). Druga grupa to spekulanci, którzy pracują na mierze cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki taktyka jest już dostępne w wielu instytucjach finansowych, więcej w TMS Brokers. Traderzy chętnie wybierają ten instrument z racji tego, że pragnie on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to instrument pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest jasny na targu OTC (Over the Counter), lub na targu pozagiełdowym. Instrument ten istnieje lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba dysponować tak wielkimi środkami pieniężnymi gdy w sukcesu lokat w związki futures. W TMS Brokers widoczne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) zatem w jakimś, kiedy także w odmiennym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wartością tego sprzętu istnieje toż, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji krótszej niż 1 lot. Są jednoznaczne dziesiętne, kiedy również setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają też gdy na targu forex. Ropa pewno żyć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wpisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten istnieje dokładnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego same nie możemy uzyskać lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten aparat jest jasny na indywidualnej z sieci transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki choruje na celu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem pewno żyć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Wartością tego modelu sprzętów są znacznie proste opłaty, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego chcą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w twórz naturalni mają nacisk na wycenę czarnego złota, natomiast tym samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w publicznym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na targu tego surowca energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To tylko podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczni będzie organizował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w bliskim terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy znanych na temat zapasów ropy (publikowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest drogą rzeczą dla wszystkich krajów, które zajmują ten surowiec w bezpośrednim przemyśle. Droższa ropa to piękniejszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmian przenosi się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments