Poznanie języka obcego to obecnie konieczność. Im wcześniej zostanie podjęta nauka, tym lepsze efekty przynosi. Pomóc w tym może niania.
Czy opiekunka do dziecka może uczyć dziecko języka obcego w domu?
Nauka języka
Najłatwiej dziecku przyswoić język, gdy jego rodzice są różnych narodowości lub mieszkają za granicą. Jednak możliwa jest nauka malucha, jeszcze zanim pójdzie do przedszkola. Efektywne posługiwanie się językiem obcym jest skuteczne nawet u trzylatka. Dziecko, z którym jeden z domowników rozmawia po polsku, a inny po angielsku, przyswaja języki w równym stopniu w sposób naturalny. Aktywny kontakt z językiem sprawia, że maluch myśli i swobodnie się nim posługuje. Rozmawiając z polskojęzyczną mamą, będzie mówiło po polsku, a z angielskojęzycznym tatą, po angielsku. Nawet kilka godzin nauki tygodniowo nie da takich rezultatów. Już półtoraroczne dziecko jest w stanie rozumieć, co się do niego mówi. Maluch nie tylko uczy się języka, ale również lepiej się rozwija – warunkiem jest jednak skoncentrowanie nauki na zabawie i ruchu.
Niania i język obcy
Nauka języka wymaga pewnej konsekwencji i polskojęzycznym rodzicom ciężko cały czas zwracać się do dziecka w obcym języku. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani, która przejmie tę rolę. Maluch z łatwością wypracowuje sobie wzorce i akceptuje komunikowanie się z opiekunką w innym języku. Ponieważ przypisuje go do konkretnej osoby, zdobywa w ten sposób umiejętności naturalnie – poprzez rozmowę i zabawę. Może zdarzyć się, że dziecko początkowo nie będzie potrafiło rozmawiać z inną osobą w tym języku. Z wiekiem jednak schematy te zostaną przełamane. Aby nauka była skuteczna, potrzebne są naturalne warunki. A takie uzyskamy, zostawiając dziecko w domu pod opieką niani – zaleca się, by styczność z językiem stanowiła około 20% czasu. Niania zazwyczaj spędza z dzieckiem więcej czasu. W połączeniu z nauką języka w żłobu, przedszkolu, czy na zajęciach dodatkowych, efektywność nauki będzie szybko widoczna. Niania rozmawiająca z maluchem, śpiewająca z nim piosenki, bawiąca się to szansa na naturalny rozwój kompetencji językowych. Dla plastycznego i chłonnego umysłu dziecka będzie to przyjemne, a równocześnie oczywiste. Bez świadomości procesu nauczania.
Jak znaleźć obcojęzyczną nianię?
Poszukując niani, warto skorzystać ze specjalnej platformy. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie będzie to osoba przypadkowa lub nieodpowiednio przygotowana do opieki nad dzieckiem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. niania w Szczecinie i uzyskamy profile kandydatek. Przy każdym z nich znaleźć można opis kompetencji. Wybrane kandydatki zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Pytamy nianię nie tylko o wiedzę i doświadczenie, ale także zdolności językowe. Konieczna jest weryfikacja umiejętności. Wymagania odnośnie języka, którym ma się komunikować, muszą być skonkretyzowane. Należy ustalić, że będzie posługiwała się wyłącznie danym językiem w kontaktach z dzieckiem.
Gdy niania będzie rozmawiała z dzieckiem w języku obcym, rodzicom pozostanie zadbanie o to, by utrwalić efekty nauki. Mogą to być angielskojęzyczne bajki, audiobooki, a w późniejszym czasie dodatkowe kursy językowe, czy lekcje. Im wcześniej wprowadzimy język obcy w życie dziecka, tym łatwiej go sobie przyswoi.
Bardzo ciekawe rozwiązanie, ale trzeba by było zatrudnić nianię, my nie mamy takiej potrzeby, ponieważ córka, kiedy my jesteśmy w pracy spędza czas z babcią. Ale wozimy ją na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego w szkole Berlitz i córka dużo się tam uczy, w przyszłości pewnie też ją wyślemy na obóz językowy, który organizuje ta szkoła, bo przecież jednak za granicą można się najwięcej nauczyć. 🙂