Uwaga! W całej Polsce tysiące rodzin będą musiały oddawać 500+! To poważny cios dla najbiedniejszych

Informacje

w 500+ jest wiele haczyków – rodziny powinny uważać, samo przyznanie świadczenia nie oznacza, że nie może ono zostać odebrane. Z takim problemem borykają się właśnie setki polskich rodzin, które muszą zwrócić 500+!

Uwaga! W całej Polsce tysiące rodzin będą musiały oddawać 500+! To poważny cios dla najbiedniejszych

Słynne 500+ miało być pomocą dla dziesiątek tysięcy rodzin z całego kraju. Przez pewien czas sielanka trwała i wszyscy byli zadowoleni, nawet opozycja wcześniej sceptycznie nastawiona do 500+, zaczęła go popierać. Program PIS jednak kosztuje i to nie mało – rząd zapowiadał wydatki na poziomie 23 miliardów złotych, 500+ kosztuje jednak aż 40 miliardów. Urzędnicy szukają wszystkich sposobów na to, by uniknąć wypłacania świadczeń i skrupulatnie sprawdzają dochody rodzin składających wnioski. Nawet przyznanie 500+ i pobieranie zasiłku nie oznacza, że nie będzie trzeba go zwrócić! Z tym problemem borykają się właśnie setki polskich rodzin.

Ciemna strona medalu 500+

Wiele rodzin faktycznie może korzystać z programu 500+ i pomoc okazuje się nieoceniona przy wychowaniu dzieci. Od kiedy 500+ ruszyło, środki przekazane do polskich rodzin opiewają na miliardowe sumy. O ile 500+ na drugie dziecko należy się bez względu na warunki finansowe, to w przypadku jednego potomka należy udokumentować niskie dochody. Urzędnicy mają teraz skrupulatnie sprawdzać wszystkie wnioski, ponieważ program kosztuje prawie dwukrotnie więcej niż zakładano. Wszystko z powodu osób, które pobierają zasiłek niezgodnie z prawem i które będą zmuszone do zwrócenia całej otrzymanej od rządu kwoty. Do tego grona zaliczają się również rodziny, które nie zawsze znają pełne zasady prawne przyznawania świadczenia.

Wiele rodzin musi zwrócić 500+

Wszystkie rodziny powinny bardzo pilnować kwestii związanych z wypłatami 500+. Przyczyny zwrotu świadczenia są różne, zwykle wiążą się z zatajeniem zarobków, ale również nie poinformowaniem urzędników o tym, że w ciągu roku zarobki członków rodziny mogą się zmieniać. Wiele rodzin uważa, że jeśli dostały 500+ na cały rok to nie muszą weryfikować danych, – jest to błędny pogląd, który może powodować konieczność zwrotu całej kwoty. Jedni nie weryfikują danych specjalnie, inni o tym zapominają, jeszcze inni nie wiedzą – urzędnicy są jednak bezwzględni i nie słuchają żadnych tłumaczeń. Wystarczy nawet podwyżka w pracy, aby stracić prawo do otrzymywania zasiłku. Gdy tylko sytuacja materialna rodziny się polepsza, należy dane weryfikować – w przypadku kiedy urzędnicy wykryją iż 500+ pobierano nielegalnie, całą wypłaconą sumę rodziny muszą zwrócić. Urzędnicy mają obecnie wiele możliwości, w tym sprawdzania realnych dochodów, tego czy rodzina mieszka w kraju oraz czy jej członkowie nie zmienili pracy w czasie gdy świadczenie było już wypłacane. Bywa, że zwroty dotyczą dziesiątek tysięcy złotych! Z tego powodu nawet na 500+ trzeba bardzo uważać, nieświadomie można na tym bardzo stracić.

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments