Twoje dziecko nie chce się uczyć? Można sobie z tym łatwo poradzić!

Edukacja

Dla wielu rodziców wielkim problemem jest brak chęci dziecka do nauki. Pokażemy kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić!

Dzieci zazwyczaj nie są zainteresowani odrabianiem zadań domowych, czy co gorsza – nauką.

Jest to spowodowane najczęściej tym, że nie interesuje ich to co robią, bądź nie dostrzegają w tym żadnego sensu.

Dzieciom trudniej jest nauczyć się czegoś nowego lub to zrozumieć, jeżeli tego nie widzą.

Wiadomo jest, że najlepsza nauka jest przez poznanie. Najlepiej w praktyce pokazać dziecku większość rzeczy, które można ukazać, niż kazać siedzieć nad książką i patrzeć na obrazki, które wcale dziecka nie interesują.

Np. podczas nauki przyrody warto swoje dziecko zabrać na dwór i pokazać mu rośliny, drzewa, owoce czy krzewy.

Dziecko zazwyczaj zachwyca się pięknem świata, lub nawet potrafi dostrzec jego brzydotę.

W dziecku piękno światem wzbudza ogromne emocje, jest to dla niego pewien sposób przeżycia – dostrzega to, czego nie można dostrzec w książkach. Może coś zobaczyć na własne oczy, dotknąć, porównać.

 

Następną rzeczą, która może pomóc rodzicom z kłopotem zaciągnięcia dziecka do nauki jest pewien sposób nauki przez zabawę. Jest wiele sposobów na to, aby dziecko nie nudziło się podczas nauki. Może np. sobie coś narysować, jeżeli ma jakieś działanie może użyć do niego różnych rzeczy, np. klocków, dzięki którym nauka idzie o wiele łatwiej.

Uczą się jakiegoś wiersza lub piosenki najlepiej jest pozwolić dziecku najpierw sobie to wyobrazić, pomóc dziecku  w tym. Jest teraz wiele możliwości ukazania dziecku tego co jest dla niego nie zrozumiałe – czy jakiś krajobraz lub proste czynności – wtedy o wiele łatwiej będzie mu wszystko zapamiętać.

 

Można stosować również różne gry, które rozbudzają myślenie, poprawiają pamięć. Takimi metodami są między innymi różne łamigłówki, łączenie kropek, odnajdywanie różnic, oraz wiele, wiele innych rzeczy, które na pewno spodobają się waszemu dziecku.

 

Rodzicu! Nauka nie musi być nudna! W szkole często nauczyciel nie ma czasu na wprowadzenie różnych udogodnień w nauce, dlatego wy w domu możecie to zrobić!

 

A co najważniejsze dziecko zawsze trzeba motywować. Niekoniecznie muszą być to motywacje rzeczowe. Dziecko na pewno będzie zadowolone, jeżeli pochwali je się tylko, doceni, zwróci swoją uwagę na to co zrobiło. Dla nas to niewiele, a dla dziecka jest to bardzo ważne.

Jeżeli dostrzeżecie u dziecka jakieś zainteresowanie lub pasje koniecznie musicie pomóc mu je rozwijać. Pasje idą w parze z talentem, które dziecko na pewno posiada. Lecz jeżeli nie będzie ćwiczone ono zaniknie.

 

Naprawdę niewiele trzeba, aby ułatwić naukę waszym dzieciom! Wystarczy odrobina kreatywności!

 

A wy jak motywujecie swoje dzieci? Podzielcie się tym z nami w komentarzach!

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments