Czy warto wysłać dziecko na dodatkowe, zajęcia pozalekcyjne?

Czy warto wysłać dziecko na dodatkowe, zajęcia pozalekcyjne?

Edukacja

Zajęcia sportowe, artystyczne, koła przedmiotowe, nauka języków obcych – to zaledwie wierzchołek góry lodowej kryjącej się pod hasłem „zajęcia dodatkowe dla dzieci”. Początek roku szkolnego to doskonały moment by zapisać na zajęcia pozalekcyjne. Pozostaje jednak pytanie – dlaczego warto to zrobić?

 

Zakres i zróżnicowanie zajęć przedszkolnych, szkolnych czy po prostu – zajęć dodatkowych, jest ogromny. Na wstępie należy zaznaczyć, że zajęcia te mogą pełnić bardzo różne funkcje. Ich podstawową funkcją jest pozwolenie dziecku zdobycia dodatkowej wiedzy w konkretnym temacie, być może takim który nie jest wystarczająco omówiony w ramach programu edukacji, bądź uzyskania nowych, pogłębieniu już posiadanych umiejętności. Konkretne typy zajęć pozwalają także na rozwój ruchowy dziecka, jego motoryki, zdolności konstrukcyjnych, spostrzegawczości, czy chociażby pomagają w rozwinięciu umiejętności pracy w grupie, przezwyciężenia nieśmiałości dziecka. Wpływają zatem pozytywnie na zdolności społeczne. Nie można zapominać także o tym, że zajęcia dodatkowe są dobrym sposobem na wypełnienie czasu wolnego dziecka. Jeżeli zajęcia odbywają się w szkole – jest to dla dziecka naturalne przedłużenie jego czasu nauki.

Dynamiczny rozwój technologiczny świata, nowe wynalazki, pojawiające się na rynku oferty pracy na do niedawna nieistniejące stanowiska sprawia, że system edukacji ma problem by nadążyć ze zmianami. Zajęcia dodatkowe są zatem doskonałym sposobem na wypełnienie pewnej dziury jaka naturalnie w tym wypadku się pojawia. Istnieje także druga strona medalu, gdyż zajęcia tematyczne mogą być też skutecznym sposobem na nadrobienie zaległości jakie pojawiły się np. w wyniku choroby dziecka.

Niezależnie od wieku dziecka, warto mieć na uwadze fakt, że wiedza pozyskana w wyniku zajęć pozalekcyjnych, powinna pozostań z nim na lata. W wyborze zajęć dodatkowych należy jednak kierować się rozsądkiem – dzieci, szczególnie w młodym wieku, chłoną informacje jak gąbka. Bardzo łatwo się nudzą, trudno skupić ich uwagę. Inaczej ma się sprawa w wieku szkolnym, szczególnie w przypadku klas czwartych i starszych. Zajęcia dodatkowe mogą być jednak doskonałym sposobem na odkrycie i uwolnienie ukrytych umiejętności dziecka.

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments