Ciastolina dla dzieci

Ciastolina dla dzieci

Artykuł Miesiąca

Ciastolina dla dzieci – od jakiego wieku można ją kupować i jaki zestaw warto wybrać? Ciastolina to doskonałe źródło kreatywnej zabawy i radości dla dzieci. Warto wiedzieć, jaką ciastolinę wybrać dla najmłodszych i na co dokładnie zwracać uwagę przy zakupie.

Ciastolina dla dzieci

Od jakiego wieku można ją kupować i jaki zestaw warto wybrać?

Ciastolina to stosunkowo popularna zabawka, która pojawia się w domach wielu dzieci. Plusem jest to, że wcale nie jest ona droga, zapewnia świetną zabawę na długie godziny i jest kreatywną formą rozrywki dla najmłodszych. Jest bardzo plastyczną masą, a jednocześnie ma znacznie lepszą konsystencję i nie brudzi rak, jak choćby zwykła plastelina. Warto jednak wiedzieć, że nie dla każdego dziecka nadaje się ciastolina. Na rynku jest wiele zestawów i opcji, spośród których mogą wybierać rodzice.

Kiedy można kupować ciastolinę?
Ciastolina jak każda zabawka, na opakowaniu musi mieć oznaczenie odnośnie wieku, od jakiego można się nią bawić. Standardowo jest to 3+, jednak wielu rodziców decyduje się kupować ciastolinę dla maluchów po 2 roku życia. Zależy to od indywidualnych preferencji, od tego czy dziecko nie będzie zainteresowane braniem do buzi małych elementów. Dwulatki są na ogół coraz sprawniejsze pod względem motorycznym i mają sporą kreatywność, dlatego mogą używać ciastoliny pod nadzorem rodziców. Dla większych dzieci nie ma żadnych zastrzeżeń odnośnie użytkowania ciastoliny – dla 3, 4 czy 5 latków są świetne zestawy, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego malucha. Warto dodać, że ciastolina rozwija kreatywność dziecka, samodzielne myślenie i sprawność ruchową. Z tego powodu powinna znaleźć się w każdym domu.

Czym właściwie jest ciastolina?
Ciastolina jest masą plastyczną, przeznaczoną dla dzieci. Każdy producent stosuje inny skład ciastoliny, który w wielu przypadkach jest tajemnicą handlową. Opiera się on jednak na wodzie, soli, mące orz szeregu składników odpowiadających za zwartą oraz charakterystyczną strukturę ciastoliny. Producenci stosują także preparaty, które zapobiegają pleśnieniu i wysychaniu ciastoliny. Wszystkie składniki powinny być atestowane i bezpieczne dla dzieci, w tym również dla alergików.

Jaką markę ciastoliny wybrać?
Na rynku mamy szeroki wybór produktów z ciastoliny – na sam początek można jednak skusić się na zestaw podstawowy, w skład którego wejdzie niewielka ilość akcesoriów i kilka kubeczków z ciastoliną różnego koloru. Dzięki temu można sprawdzić, czy dziecko w ogóle będzie zainteresowane ciastoliną, czy może lepiej jeszcze z tym poczekać. Jeśli ciastolina zainteresuje malucha, stopniowo można kupować mu kolejne zestawy – na rynku są dostępne między innymi fabryki słodyczy, ciastolinowa kuchnia, różnego rodzaju figurki, czy nawet ciastolinowy dentysta lub fryzjer. Bez problemu można dokupić nie tylko zestawy z akcesoriami, ale także pojedyncze kubeczki samej ciastoliny i każde z nich mogą różnić się przeznaczeniem wiekowym. Najpopularniejszą, ale i najdroższą marką jest znane Play-Doh. Można jednak kupić tańsze, ale równie dobre zamienniki – między innymi Funny Creative Plasticine, Plastelino, Kid’s Dough Czy Genio kids. Oczywiście jeśli chodzi o samą cenę, warto też sprawdzać pojemność tubki z ciastoliną, ponieważ niższa cena może być spowodowana właśnie mniejszą ilością produktu w opakowaniu.

Minusy ciastoliny
Ciastolina jak każda masa plastyczna, nie jest pozbawiona wad. Opakowania zawierają małe elementy, dlatego maluchów w wieku 2-3 lat należy pilnować przy zabawie. Wszystkie akcesoria należy oczyścić po zabawie, ponieważ zalegająca na nich ciastolina wysycha i jest trudna do usunięcia. Dzieci należy pilnować, by po zabawie ciastolinę zamykały w pudełeczkach, inaczej masa plastyczna się zeschnie i nawet po kilku godzinach może się nie nadawać do dalszej zabawy. Niestety, materiał nie ma nieskończonego żywota – po pewnym czasie użytkowania, nawet w pudełeczku zaczyna twardnieć i kruszyć się.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie?
Kupując ciastolinę, warto sprawdzać czy posiada ona niezbędne atesty, świadczące o bezpieczeństwie jej stosowania. Warto także kierować się opiniami innych rodziców, którzy wiele ciastolin już wypróbowali i są w stanie w tej kwestii doradzić. Można choćby przeszukać fora internetowe, gdzie opinii tego typu nie brakuje. Zwracajmy uwagę na to, ile elementów posiadają zestawy, czy są one wykonane z dobrej jakości materiału, jakiej barwy jest ciastolina i czy faktycznie pudełko ma taką zawartość, jakiej w danej chwili pożądamy. Może się bowiem w domu okazać, że to co najtańsze czy aktualnie na promocji, wcale nie opłaca się tak bardzo, jak nieco droższy zestaw.

Artykuł powstał dzięki portalowi Konkursy z Nagrodami

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments